powrót

O Certyfikacie

Świadectwa charakterystyki energetycznej zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2009 roku dostosowując w ten sposób polskie prawodawstwo do wymogów europejskich i tak zgodnie z Dyrektywą 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków są wymagane dla budynków oddawanych do użytkowania, podlegających sprzedaży lub kupna oraz przy wynajmie, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Certyfikaty energetyczne zawierają dane na temat zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną i energię końcową.

Energia pierwotna to energia potrzebna na ogrzewanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ewentualną wentylację mechaniczną, chłodzenie oraz na pracę napędów.

Wartość energii pierwotnej pokazuje faktyczne zużycie potrzebnych surowców (węgla, gazu, drewna) aby zaspokoić te potrzeby. Natomiast energia końcowa, czyli ta którą się kupuje to ilość energii potrzebnej każdego roku do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni.

Na podstawie rocznego zapotrzebowania na energię końcową, oszacujemy koszt ogrzewania domu.

Jakich budynków dotyczy obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej?

Obowiązek ustalenia charakterystyki energetycznej budynku w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, wynika z ustawy Prawo budowlane. Świadectwa są sporządzane dla budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.